בדיקת שארות

בדיקת שארות, אשר ידועה גם בשם בדיקת DNA היא בדיקה להוכחת קשר משפחתי, ומשמשת לסיבות שונות כמו בדיקת אבהות אימהות או קירבה משפחתית אחרת.

בדיקה זו מתבצעת על ידי לקיחת דגימת רקמה מהגוף ובדיקתה לסמני DNA. בהתאם לכמות סמני ה-DNA הזהים ניתן לדעת האם מדובר בקרבת משפחה ומהי הקרבה.

בדיקת השארות מתבצעת בעיקר כאשר קיים ספק לגבי אבהות או במקרים בהם מוצאים בהפתעה קרובי משפחה חשובים. לפני ביצוע הבדיקה חשוב להבין את הסוגיות האתיות של הבדיקה אשר יכולה לשנות את החיים.

איך מתבצעת בדיקת שארות?

בדיקת שארות מתבצעת על סמך סמני DNA הנבדקים בחומר התורשתי של שני הנבדקים. מדובר על סמנים גנטיים מסוימים אשר שונים בין אדם לאדם, ויהיו זהים אך ורק במקרים של קרבה משפחתית.

במידה והסמנים זהים לחלוטין בין שני הנבדקים, מדובר ככל הנראה בתאומים זהים אשר החומר התורשתי שלהם זהה לחלוטין. במידה ורק מחצית מהסמנים הללו זהים, מדובר ככל הנראה בקרבה משפחתית של הורה-ילד, כלומר, נבדק אחד הוא הורה ונבדק שני הוא הילד.

וכך, על מנת לבצע את בדיקת השארות צריכים לספק למעבדה שתי דגימות רקמה משני הנבדקים. בדיקה זו יכולה להיות בדיקת דם, דגימת שיער, מי שפיר או כל רקמה אחרת המכילה גרעין.

לאחר הגעת הדגימה למעבדה ממצים ממנה את החומר התורשתי ובודקים בשיטות מולקולריות שונות את סמני ה-DNA, אשר באמצעותם ניתן להסיק לגבי הקרבה המשפחתית.

 שימושי בדיקת שארות

בדיקת שארות משמשת בעיקר כבדיקת הורות, כלומר במידה וקיים ספק לגבי זהות ההורה מבצעים את הבדיקה אשר מספקת תשובה מדעית ומדויקת. בדיקה זו יכולה להתבצע במספר מקרים:

– הריון בו זהות האב לא ברורה – בהריונות בהם לא ידוע מי האב, ניתן לבצע בדיקת שארות במטרה לוודא מיהו האב של העובר. ניתן לעשות זאת בעזרת בדיקת מי שפיר, במהלכה שואבים מהרחם מעט מי שפיר המכילים תאים עובריים, אותם ניתן לבדוק ולהשוות ל-DNA האבהי.

– ספק לגבי הורות – קיימים מקרים בהם ההורים מטילים ספק בהורותם, בין אם מיד לאחר הלידה או לאחר מספר שנים. במקרים אלה, ניתן לקחת דגימת רקמה מההורה ומהילד ולבדוק את ההתאמה ביניהן. בדיקה זו תתבצע בעיקר במקרים של ילדים מאומצים אשר יצרו קשר עם הוריהם ושני הצדדים רוצים לוודא שאכן קיים קשר משפחתי ביניהם.

– בדיקת קרבה משפחתית – בדיקת השארות מאפשרת גם לבדוק קרבה משפחתית בין שני אנשים. לדוגמא, במידה וזוג מתכננים להתחתן וקיים ספק שיש קשר משפחתי כלשהו, ניתן לבצע בדיקת שארות על מנת לבדוק את הנושא בצורה מדעית ומדויקת. בנוסף, קיימים מקרים של "אח אבוד" וכולי, בהם אנשים בוגרים מוצאים קרובי משפחה אשר לא ידעו על קיומם, וגם במקרים אלה ניתן לאמת את ההשערות בעזרת בדיקת שארות.

סוגיה אתית ומשפטית משמעותית

בדיקת השארות מעלה שאלות רבות בנוגע לסוגיה האתית והמשפטית של קיום הבדיקה. מצד אחד, כל אדם רשאי לקבל את המידע העדכני והמדויק ביותר לגבי הקרבה המשפחתית שלו, אך מנגד, ביצוע הבדיקה ללא רשות הצד השני מפרה את הזכות לפרטיות.

בנוסף, תוצאות הבדיקה מעלות שאלה לגבי האם ההורה האמיתי הוא ההורה שגידל את הילד או ההורה הביולוגי. ולכן, במידה ומחליטים לבצע את הבדיקה חשוב מאוד לעשות זאת בזהירות רבה, תוך שמירה על כבוד הנבדקים ועל פרטיותם.

מומלץ לבצע בדיקת שארות רק במקרים בהם הנבדקים יודעים את השלכות תוצאות הבדיקה ומה יעשו בהתאם לכל תוצאה.

דילוג לתוכן