פיברומיאלגיה

פיברומיאלגיה או דאבת בעברית היא תסמונת שבאה לידי ביטוי בכאבים כרוניים ומפושטים שלא ניתן לספק הסבר פיזיולוגי לקיום שלהם.

מדובר על מחלה שנפוצה בעיקר בקרב נשים כשלפי ההערכות העדכניות יותר מתשעים וחמישה אחוז מהסובלים ממנה הם נשים. סך הכול נראה כי בין שניים לארבעה אחוז מאוכלוסיית הנשים סובלות מתסמיני הפיברומיאלגיה.

בארצות הברית לבדה חיות כשישה מיליון נשים שסובלות מהתסמונת ונראה כי לא קיימת שונות רבה בשכיחות המחלה בין נשים ממוצא שונה או מעדה שונה.

מה הם התסמינים של פיברומיאלגיה?

התסמין המרכזי והראשוני של התסמונת הוא כאב שמופיע בכל הגוף, אם כי בקרב חלק ניכר מהחולים הוא מתחיל רק באזור ממוקד אחד כמו למשל באזור הכתפיים והצוואר ורק לאחר מכן הוא מתפשט לשאר הגוף.

החולים מדווחים על תחושת כאב כרונית שאינה פוסקת, אם כי היא עלולה להשתנות בעקבות שינויים במזג האוויר, מצבים נפשיים שונים, שעות היממה, פעילות גופנית ועוד. הכאב לרוב מורגש בשרירים וישנן נקודות מסוימות בגוף שלחיצה עליהן תוביל לתחושת כאב מוגברת.

בנוסף לכך, תשעים אחוז מהחולים מתלוננים על בעיות או הפרעות שינה שבאות לידי ביטוי בתשישות כרונית במהלך היום שאינה נפתרת גם לאחר שינה ארוכה. עשרים וחמישה אחוז מהחולים סובלים מדיכאון קליני, חלקם סובלים מחרדה ובאופן כללי מצב רוחם של רוב החולים ירוד ביותר רוב הזמן.

הסובלים מפיברומיאלגיה עלולים לחוות בעיות ריכוז, עקצוצים בעור באזורים שונים בגוף, כאבי ראש, התכווצויות שרירים, תופעות שונות במערכת העיכול כמו למשל שלשולים תדירים או עצירות כרונית ועוד.

ההשפעה על איכות החיים של החולים

התסמינים של התסמונת משתנים מאוד בין חולה לחולה כך שאצל חלק מהחולים התסמינים יכולים להיות קלים מאוד וכמעט שלא להוות הפרעה לתפקוד היומיומי אך בקרב חלק לא מבוטל מהחולים התסמונת יכולה להוות פגיעה משמעותית ביותר בתפקוד עד כדי חוסר יכולת לצאת מהבית, חוסר יכולת להשתכר ותלות מוחלטת בתרופות להשריית שינה או לשיכוך כאבים.

מהו המרכיב הגנטי של התסמונת?

מאחר ובמחקרים רבים נראה כי מדובר על תסמונת משפחתית ומאחר וצאצא של חולת פיברומיאלגיה נמצא בסיכון של 28% לחלות במחלה בעצמו, הועלו בשנים האחרונות סברות לפיהן מדובר על מחלה שנובעת מפרה דיספוזיציה גנטית מסוימת.

המשמעות היא שעל מנת שהמחלה תתפרץ צריכים להתקיים תנאים גנטיים מסוימים שעוברים בתורשה ובנוסף לכך צריכים להתקיים גם גורמים סביבתיים מסוימים.

עם זאת, למרות שהמחקר בתחום אינטנסיבי ביותר כיוון שהמחלה פוגעת באופן קשה באיכות החיים של הסובלים ממנה ומכיוון שמדובר על תסמונת שרב הנסתר על הגלוי בה, עדיין לא הצליחו החוקרים בתחום לבודד גן אחד ויחיד שמוטציה שמתרחשת בו יכולה להסביר את המחלה.

ככל הנראה מדובר על מספר מוטציות שמתרחשות במספר גנים במקביל, אך לפי קצב ההתקדמות של המחקר נראה כי עוד רחוק היום שבו נוכל לאבחן את המחלה מבחינה גנטית ולזהות את התסמונת בקרב זוגות שמעוניינים להביא ילד לעולם או אפילו בעובר.

דילוג לתוכן