מחלת CTX

מחלת (CTX (Cerebrotendinous xanthomatosis היא מחלה גנטית נדירה, השייכת לקבוצת המחלות הידועות כ"מחלות אגירה".

שמה של המחלה נובע מהצטברויות של כולסטרול, בעל צבע צהוב אופייני, במוח ובגידים (Cerebro – של המוח, tendoinous – של הגידים, Xanthmatosis – נקודות צהבהבות של כולסטרול, המכונות קסנתומות). מחלה זו נפוצה בעיקר באירופאים לבנים (Caucasians). שכיחותה מוערכת בכ -2 מקרים לכל 100,000 לידות.

מה הבסיס הגנטי של המחלה?

מחלת CTX היא מחלה גנטית, המערבת פגם בגן CYP27A1. גן זה מקודד לחלבון בעל פעילות בשרשרת המטבולית הקשורה לפירוק שומנים וכולסטרול. פגיעה בגן זה מביאה להצטברות בלתי תקינה של כולסטרול וחומרים דומים אחרים ברקמות הגוף.

הצטברות בלתי תקינה זו רעילה לתאים, ובייחוד פוגעת בתאי המוח. המחלה מורשת באופן אוטוזומלי רצסיבי. כלומר, נדרשת פגיעה בשני העותקים של הגן כדי לחלות במחלה. הנשא יכול להעביר לצאצאיו גן פגוע אחד, וילד לשני הורים נשאים יכול לחלות במידה ו"זכה" בשני עותקים פגומים של הגן.

סימנים וסימפטומים

הסימנים האופייניים למחלה גנטית זו כוללים הפרעות נוירולוגיות והתפתחותיות מגוונות: פיגור שכלי, דמנציה (שיטיון) מוקדמת, אפילפסיה, הפרעות תנועה הדומות לפרקינסון, ופגיעה עצבית מסוג ניורופתיה.

הסימנים הנוירולוגים מופיעים לראשונה בגילאי הילדות המאוחרת ולעיתים רק בקרב מבוגרים צעירים. למרבה הצער, חלה התקדמות בסימפטומים ובמחלה עם הגיל.

סימנים שאינם נוירולוגים כוללים שלשול ממושך שכמעט אינו מגיב לטיפול תרופתי, עכירות העדשה (קטרקט) המופיעה בגיל מוקדם מאוד, הופעה של הצטברויות של כולסטרול על פני הגידים (קסנתומות), טרשת עורקים מואצת מאוד, ומחלות לב וכלי דם.

הסימנים כולם קשורים לעודף כולסטרול ברקמות: עודף כולסטרול בעדשה מביא לקטרקט, עודף כולסטרול בגידים גורם להיווצרות קסנתומות ועודף כולסטרול בכלי הדם מביא לטרשת עורקים, התקפי לב ושבץ מוחי בגיל צעיר.

כיצד מאבחנים CTX?

בבדיקות הדמיה של המוח, ניתן להבחין במחלה בדלדול כללי של רקמת המוח (אטרופיה), כתוצאה מהנזק שגורם הכולסטרול לתאים. שינויים באזורים ספציפיים במוח נותנים תבנית אופיינית יותר, הניתנת לזיהוי על ידי מומחה בבדיקות הדמיה. בבדיקות הדם רמות הכולסטרול גבוהות פי כמה וכמה מהרמה הנורמלית לגיל (פי חמש עד פי עשר).

בדרך כלל עולה חשד למחלה בהופעה של מספר סימפטומים בגיל הצעיר: צהבת חסימתית ביילוד, שלשול ממושך בגיל צעיר מאוד, קטרקט בתינוק, והתדרדרות קוגניטיבית בלתי טיפוסית. כאשר אלו מתלווים לרמות הכולסטרול הגבוהות, בדיקה גנטית לאיתור שינויים בגן שהוזכר מאבחנת את המחלה. ייעוץ גנטי מתאים למשפחה, כדי למנוע לידה של ילדים חולים נוספים, תוך כדי היעזרות בשיטות הפרייה מתקדמות (IVF ו – PGD).

טיפול ב-CTX

לא ניתן לרפא CTX. עם זאת, ככל הנראה טיפול במלח מרה הנקרא Chenodeoxycholic acid יכול לעזור בעיכוב התפתחות המחלה, אך לא לשפר את המצב הקוגניטיבי של החולה. רמות נמוכות של מלח מרה זה אופייניות למחלה. אין כיום הוכחות לכך שהטיפול המקובל נגד רמות גבוהות של כולסטרול (תרופות ממשפחת הסטטינים) יעיל בטיפול במחלה זו.

דילוג לתוכן