בדיקה גנטית חדשה מזהה סרטן ערמונית אגרסיבי

מדענים מדווחים על בדיקה חדשה שיכולה לחזות אלו חולי סרטן הערמונית נמצאים בסיכון הגבוה ביותר להתפתחות אגרסיבית של הסרטן, והאם הם נמצאים בקבוצת סיכון מוגבר לכישלון הטיפול. בדיקה זו דוחה בוועידה האירופאית לאורולוגיה בלונדון, ופורסמה בכתב העת Journal of the National Cancer Institute.

המדענים קובעים שהבדיקה עשויה לאפשר לגברים הבנה טובה יותר לגבי ההתמודדות עם הסיכון לסרטן הערמונית, הנחשב לסרטן הנפוץ ביותר בקרב גברים, למרות שלא תמיד הוא קטלני.

שיטות ההקרנה הקיימות, ובמיוחד בדיקת הדם PSA הידועה, עשויות לזהות את הסרטן, אך לא בכל המקרים הבדיקות מאפשרות את זיהוי רמות הסיכונים להתפתחות אגרסיבית של הסרטן, ולכן אינן מצביעות על אפשרויות הטיפול המתאימות. מצב זה מקשה על הזיהוי אילו גברים עם סרטן הערמונית נמצאים בסיכון אמיתי וזקוקים לטיפול מהיר.

חשיבות ההתייחסות לרמת התוקפנות של הגן האחראי לסרטן הערמונית

המחקר הבינלאומי החדש גילה את הבסיס לבדיקת דם פשוטה, אשר עשויה לחזות האם אדם חשוף לסרטן ערמונית בשלב אגרסיבי. בשנים האחרונות התבצע מחקר מקיף לגבי הגנטיקה של סרטן הערמונית, עם זיהוי למעלה ממאה מוטציות, אך רובם אותרו בקרב מספר קטן של גברים בלבד. לאחרונה התבצעה התמקדות מיוחדת על גן "קאליקרין", אזור כרומוזום 19.

זוהי קבוצת 15 גנים הקשורים היטב עם מולקולות אשר מתפרקות לחלבונים. הבדיקה הידועה לסרטן הערמונית, PSA, המאתרת אנטיגן פרטני בערמונית, מבוססת על אחד הגנים מסוג קאליקרין, KLK3.

מהלך המחקר

חוקרים מקנדה וממכון אונטריו לחקר הסרטן, חיפשו באופן אינטנסיבי כל אחת מהמוטציות הקטנות העוברות בתורשה באזור קאליקרין, בקרב קבוצה גדולה של 1,858 גברים עם סרטן הערמונית בשלב אגרסיבי. הגברים הגיעו משלוש קבוצות בשוויץ, קנדה וארצות הברית, והמדענים הצליחו להראות כי משתנים של הגן קאליקרין 6, נקשרו עם סרטן ערמונית אגרסיבי יותר.

המדענים מדווחים שגנים אלו נמצאים בקרב 6-14% מהגברים, והם נחשבים לגנים הנפוצים ביותר, אך עד היום לא ברור היה אם הם נקשרו לסרטן הערמונית האגרסיבי. גרסאות הגן KLKy6 ניבאו כישלון טיפולים לאחר ניתוח או הקרנה לסרטן הערמונית, בקרב קבוצת גברים קנדית.

החידוש: ניבוי כישלון הטיפול

לדברי החוקרים, הם מצאו שבקרב גברים עם סרטן הערמונית, שטופלו בניתוחים או בקרינה, המוטציות שאותרו היו תורשתיות, והם נמצאו עם סיכויים גבוהים פי שלושה לכישלון הטיפול, כלומר, גברים שאצלם אותר הגן הפרטני, נמצאים בסיכון גבוה פי שלושה לחזרת הסרטן לאחר הטיפול, בהשוואה לגברים עם סרטן הערמונית ללא הגן.

זוהי עלייה משמעותית בסיכון, וגברים עם גרסאות גנטיות אלו נמצאו אף בסיכון גבוה פי שלושה לסבול מסרטן ערמונית אגרסיבי, האחראי ל-10-15% מכלל מקרי סרטן הערמונית, והמוביל לתמותה גדולה יותר.

ההתייחסות לממצאי המחקר

כדי להבין את השלכות ממצאי המחקר לגבי התמודדות גברים עם סרטן הערמונית, יש להבין תחילה שזוהי בדיקה חדשה שעדיין נמצאת תחת הגדרת מחקר, ואינה זמינה, עד שלא תאושר באמצעות מחקרים נוספים.

ההבנות הראשונות מהמחקר קובעות שאם גבר אובחן עם רמת PSA גבוהה, אך הביופסיה לא אישרה את נוכחות הסרטן, בדיקה זו יכולה לסייע להחליט לגבי בדיקות אבחון נוספות, ולהבין אם ניתן לטפל בסרטן או לא.

בדיקות משופרות לסרטן הערמונית

המחקר מאפשר אף להתחיל לבחון שיטות הקרנה טובות יותר לגברים הנמצאים בסיכון, למשל, גברים עם היסטוריה משפחתית של סרטן הערמונית. בדיקה זו תוכל לאפשר בדיקות הקרנה אינטליגנטיות יותר לסרטן. בהנהלת המכון לחקר הסרטן בלונדון נקבע, בעקבות המחקר, שחשוב ביותר לנסות לזהות סמני מחלה אגרסיבית בקרב חולי סרטן הערמונית, שכן אלו יסייעו בהתמקדות בטיפולים שעתידים להפיק תועלת.

הגנטיקה משמעותית יותר ויותר לקביעת מסלול ההתמודדות, ותוצאות בדיקה זו חשובות לאיתור משתנים גנטיים אשר עשויים להיות חלק מבדיקות שגרתיות לסרטן הערמונית, בשנים הקרובות.

דילוג לתוכן